2. katan
3. leonleonovpom2
4. mt46
5. ka4ak
6. dobrota
7. ambroziia
8. donkatoneva
9. milena6
10. bojil
2. desitomova
3. lamb
4. siainia
5. hadjito
6. energyawakeningbg
7. metaloobrabotka
8. mimogarcia
9. bateico
10. djani
Време е да започнем да взимаме насериозно страданието на стопаните след смъртта на любимите им животни.
Психологът и автор на книгата „Как да поправим разбитото сърце“ Гай Уинч отбелязва, че преживяването на подобна загуба често е подценявана от околните. В изданието “Scientific American” Уинч пише, че негови пациенти са изпитвали притеснения да изразят чувствата си пред околните, за да не бъдат сметнати за „твърде сантиментални“, „незрели“ и дори „слабохарактерни“.
Психологът разказва конкретен случай с мъж, който скърбял за своето куче, за което се грижил в продължение на 17 години. Неговите думи били:
„Знаех, че ще бъде трудно, когато почине, но нямах реална представа… Бях пълна развалина. Плаках с дни. Не можех да свърша никаква работа. А най-лошото беше, че не казвах на никого, понеже ме беше твърде срам. Прекарах дни на работа, плачейки насаме, и промърморвах, че имам алергия, когато някой забележеше подпухналите ми очи.“
Друг случай в практиката на Гай Уинч бил с жена, която преживяла така наречения „синдром на разбитото сърце“ след смъртта на кучето си. Това е състояние в отговор на скръбта, което е толкова остро, че симптомите наподобяват инфаркт, включително повишени до 30 пъти повече от нормалното хормонални нива.
Често такова състояние се свързва и със загубата на дългогодишен любовен партньор, но се отнася също и за връзката, която изграждаме с домашните си любимци. Защо тогава обществото смята загубата на любимо животно за различна от тази на любим човек?
Най-често срещаното обяснение би било, че хората са готови с лекота да отхвърлят нечия болка, когато не им се струва близка до тях. Уинч смята, че липсата на подкрепа от околните затруднява процеса на отърсване, а това „усложнява възстановяването, правейки го по-дългосрочно и комплексно, отколкото би трябвало да бъде“.
Освен че социалната подкрепа е жизненоважна за всякакъв тип възстановяване, липсата ѝ повлиява и възприятията за собствените ни емоционални реакции, което допълва стреса, тъй като започваме да изпитваме притеснение и срам от самите себе си.
16.01.2019 16:00
https://www.edna.bg/zdravoslovno/ne-prenebregvajte-mykata-na-stopanite-po-pochinalite-im-domashni-liubimci-vredno-e-za-zdraveto-4656294Тагове:
Топ 5 мита за кучетата и котките (2 част...
Онлайн консултация с ветеринарен лекар
Живот изпълнен с интереси
Домашен хляб с газирана вода...уникално ...
леко се притеснявам, обаче как може да се използва това, как може да бъде подхванато от СМИ и днешните малоумни левичари и пр.
съдейки по себе си губил съм куче като младеж и много ревах и да не кажа страдах душевно вътре в мен
леко се притеснявам, обаче как може да се използва това, как може да бъде подхванато от СМИ и днешните малоумни левичари и пр.
съдейки по себе си губил съм куче като младеж и много ревах и да не кажа страдах душевно вътре в мен
В обществения строй на "левичари"-те няма нужда от психология и психолози, защото там хората са щастливи.
Имах предвид, че по време на социализЪма у нас тази наука нямаше бъдеще… Защото при социализЪма не може да има нещастни или унизени, или проблеми… - най-общо казано.
Макар психологията да е с древни корени, съвременните условия на живот я изтласкаха на едно от първите места. Разбира се, днес играят роля и научните изследвания особено в посока на психосоматиката – (гр.) влиянието на душа/ум (psyche) върху тяло (soma). Отчасти и Гай Уинч прави подобна връзка. Психосоматика „като медицински термин е използван за първи път от немския лекар д-р Хайнрот през 1818 г. Още в древни времена се е смятало, че съществува изразена връзка между ума и тялото. Аристотел например наблюдава, че емоции като гняв, страх, кураж и радост засягат тялото на физическо ниво.“ Отново – от древните…
Иначе, за мен настоящето и бъдещето е на левичарството :) , а то използва къде умело, къде неумело всичко за целите си…
2. Н.В. Цар Симеон ІІ - личен сайт
3. Царство България
4. Изгубената България
5. За стария български правопис
6. Клуб "Един завет" - потомци на офицерския корпус на Царство България
7. Стара София
8. Европейски кралски династии
9. Das Herzogliche Das Herzogliche Haus Sachsen-Coburg und Gotha
10. Н.В. Цар Симеон ІІ - генеалогия и...
11. tretrooper
12. bolg
13. kordon
14. sulla - Ъплоуднати постинги за делитване
15. Консерватизъм
16. Музикалните хроники на един немузикален човек
17. Петър
18. deathmetalverses
19. Национален светоглед
20. Блог „Аристокрация БГ”
21. Относно царските имоти
22. Велики учени за вярата си в Бога
23. Погубените 1945. "Народният съд" - непубликувани фотографии на Т.Славчев
24. Декомунизация
25. Владетелски двор на Третото Българско царство
26. alexanderherzdorf
27. Славимир Генчев
28. tvmreja