2. katan
3. leonleonovpom2
4. mt46
5. ka4ak
6. dobrota
7. ambroziia
8. donkatoneva
9. milena6
10. vidima
2. desitomova
3. lamb
4. siainia
5. hadjito
6. energyawakeningbg
7. metaloobrabotka
8. mimogarcia
9. bateico
10. djani
Прочетен: 1444 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 15.06.2017 16:20
Голямата кралска любов
Кралица Виктория (половин Кобург) и принц Албърт (завършен Кобург).
Великата любовна история, която роди цяла една епоха
и промени Британската империя и света
от Бойко Василев
От всичките големи музеи на Лондон този изглежда най-скучният. Но само ако го гледаш с очите на турист от ХХІ век. Напрегнеш ли обаче въображението си, ще разбереш, че "Виктория и Албърт" крие спомена за една голяма любов и нейната най-свидна рожба.
Навремето наричали тази част на Кенсингтън и Челси "Албъртсвил", по името на възлюбения и непрежалим съпруг на кралица Виктория. Пейзажът е в два цвята – бляскаво зелено на моравите и керемидено червено на солидните фасади. В този акварел се къпе и музеят, наричан V&A.
Първото, което си спомням, е приятният дъх на вехто; казвам приятният, защото ценните вехтории ухаят по особен, скъп и плътен начин. Помня и безкрайните витрити, съхранили украшенията на викторианския стил. Може би това название е неточно: викторианството събира много стилове от най-различни епохи – неоготика, неоромантизъм, примеси от арабския и индийски изток, стомана и стъкло, класика и модерност. Спокойно можем да наречем този микс имперски. В него е втъкано тържественото величие на Британската империя, предпоследния (и затова обрамчен с носталгия) владетел на света.
Началото на епохата не предвещава триумф. Ранните години на кралица Виктория са по-скоро тъжни. Баща й принц Едуард е четвъртият кралски син. Здравето му е разклатено дотам, че умира шест дни преди баща си. За да наследи дъщеря му британския престол, трябва да се случи чудо: тримата по-големи братя да умрат бързо и без легитимни наследници.
Майката, Виктория Сакс-Кобург-Заалфелд, е германска принцеса с втори брак (покойният й съпруг също има два брака) и две деца от първия. Най-хубавото, което може да й се случи, е да живее с дъщеря си в Кобург с доходите от предишния брак, докато брат й Леополд царува в Белгия. Но майката Виктория решава да играе за дъщерята Виктория – и остава в Лондон, за да се нареди на опашката за британския престол.
Там малкото момиче трябва да изтърпи доста – майка, която не може да изрази чувствата си; слухове за майчини изневери (които раждат слуха, че кралицата не е от Едуард); суров възпитател с огромни амбиции. Виктория не е нито особено красива, нито необичайно умна; изглежда затворена в себе си, лесно ранима, болнава. Но нещата се променят, когато чудото става. На 18 години звездите неочаквано се намесват, всички преди нея умират – и младата Виктория наследява трона. Още в началото тя проявява неочаквани – или пресметливо крити – качества. Успява да се отърве от възпитателя, после отдалечава майка си, разбивайки всякакви съмнения, че зад трона ще има сив кардинал. След това намира утеха и опора в премиера лорд Мелбърн. С такт, стабилност и човешка топлота лидерът на вигите се превръща в бащата, който винаги й е липсвал. И тогава изведнъж се появява Той. Албърт, или по-точно Албрехт, е братовчед. По баща е Сакс-Кобург-Заалфелд (като майката на Виктория), по майка – Сакс-Гота-Алтенбург. Така чрез плетеницата на сложни семейни връзки из германските княжества се ражда комбинацията Сакс-Кобург-Гота.
Албърт е деликатен, но сигурен; властен, но любящ. Образован в изкуство, право и философия, учил при Фихте и Шлегел, той е музикален и добър в гимнастиката и ездата. Виктория е очарована. Тя вижда косата му ("като моята"), очите ("големи и сини"), носа ("чудесен"), устата ("сладка"). След сватбата я поваля главоболие, но това не й пречи трескаво да пише в дневника си: "I NEVER, NEVER spent such an evening!!! MY DEAREST DEAREST DEAR Albert". И още: "неговата изключителна любов и привличане ми предадоха чувства на небесна любов и щастие". Било невероятна любов; от тази, за която се разказва в приказките за принцове и принцеси. Само че кралицата и нейният принц-консорт били истински – и по своему истински щастливи.
Албърт участвал в живота на империята по своя начин – без да се натрапва, но и без да скрива мнението си. Отначало трудно привикнал с ролята си на първи джентълмен. Но после се отдал на публични каузи. Една от тях променила света: Британия се обявила против робството и започнала активно да се бори за премахването му. Албърт се грижел за кралското домакинство, именията и офисите. Казват, че съветвал Виктория да не показва партийни пристрастия във взаимоотношенията си с парламента. Принц-консортът се ангажирал и с Голямото изложение през 1851 г., един невероятен успех. Кристалният дворец от изложението се превърнал в символ на викторианската епоха – и в мощна метафора, експлоатирана от Чернишевски, оспорена от Достоевски и превърната във футболен фетиш от клуба "Кристал Палас".
Виктория и Албърт имали девет деца. Така английската кралица ма втори път (след Мария Терезия през ХVІІІ век с нейните 16) се превърнала в Майка на Европа. Днес почти всеки европейски аристократ е викториански потомък. Но най-свидното чедо на двойката е Британската империя – в нейния късен и най-мощен разцвет. Техният печат лежи върху толкова различни и велики явления като индийския Радже, диаманта Кохинор, Дарвин, Шерлок Холмс и Тенисън, Дизраели и Гладстон, популярната победа в Кримската война – и непопулярната в Бурската, морализма, нравствеността и ясния литературен език, романтизма и мистицизма, колониалния шлем и откриването на Африка, "бремето на белия човек" и грижата за туземците, политическата реформа, правото на глас, британското заселване на САЩ, Канада, Южна Африка, Австралия и Нова Зеландия; Rule Britannia u Pax Britabnnica.
Отдадени на любовта и на вродената си деликатност, Виктория и Албърт не попречили на британския парламентаризъм да упражни своята реална власт. Същевременно показали достатъчна сила да свършат всичко, което зависело от тях.
Виктория преживяла няколко републикански избухвания и няколко опити за атентат, без да се уплаши. Албърт се справил с ролята си на втора цигулка по начин, по който го правят истинските мъже – достойно. И когато починал на крехката възраст от 42, нямало по-тъжна жена от съпругата му. Тя се прибрала вкъщи и не се показвала. Сложила черно до края на живота си.
С династията също се случили чудни работи. По баща Виктория наследила Хановерската династия, но нейният син Едуард VІІ станал Сакс-Кобург-Гота заради баща си Албърт. После дошла Първата световна война – и англичаните се скарали с германците. Самолетът "Гота Г.ІV" бомбардирал Лондон, докато руската революция погнала кралския първи братовчед Николай ІІ (и по-късно го убила). Нещо трябвало да се направи, за да се спаси престижът на кралското семейство. И ето: с кралски декрет Джордж V прекръстил династията на Уиндзор. Така не всеки разбира, че днешната английска кралица Елизабет споделя обща фамилия с бившия български премиер Симеон.
Работата с Уиндзор дотолкова се харесала на британците, че те решили да я запазят завинаги. Когато Елизабет ІІ се омъжила, традицията повелявала нейните наследници да приемат династията на съпруга й. А Филип бил Маунтбатън: политически коректният превод на немската фамилия Батенберг. Но се намесил Чърчил – и династията трябвало да остане Уиндзор, докато от нея има живи наследници. Филип се вбесил: "Чувствам се като проклета амеба. Аз съм единственият мъж в страната, който не може да предаде фамилията си на своите деца". Тази реакция обаче е частна. Маунтбатън (бивш Батенберг) нямал думата.
Колцина в България знаят, че във вените на уелския принц Чарлс тече кръвта на двете династии от Третото българско царство – Сакс-Кобург-Гота и Батенберг? Но този факт е осъдено да остане бележка под линия.
Бележка под линия… Дали това не е съдбата на всяка голяма любов в Голямата история? Не вярвате ли? Дори детето на Виктория и Албърт вече го няма: Британия отдавна не е империя. Но когато влезете в музея V&A и ви удари уханието на двестагодишен лукс, помислете какво остава след империите. Там стои шкаф с инкрустации и статуетка на Шива; отсреща – сграда с керемиденочервена фасада, като спомен за отдавна живян живот. Спомен за Дейвид Копърфийлд, за фосфоресциращия силует на Баскервилското куче в блатото, за урок в учебника по история, усвоен единствено от отличниците.
Любовта обаче не е задължителен спомен, дори когато е необичайна и страстна; дори когато царува във време на задължително малко лицемерно въздържание.
Затова нека я потърсим между редовете. Така скучният музей на голямата история ще оживее.
L"Europeo, брой 52/2016, с. 20-31.
Тагове:
© Политическото кошничарство из българск...
© Защо цивилен министър?
2. Н.В. Цар Симеон ІІ - личен сайт
3. Царство България
4. Изгубената България
5. За стария български правопис
6. Клуб "Един завет" - потомци на офицерския корпус на Царство България
7. Стара София
8. Европейски кралски династии
9. Das Herzogliche Das Herzogliche Haus Sachsen-Coburg und Gotha
10. Н.В. Цар Симеон ІІ - генеалогия и...
11. tretrooper
12. bolg
13. kordon
14. sulla - Ъплоуднати постинги за делитване
15. Консерватизъм
16. Музикалните хроники на един немузикален човек
17. Петър
18. deathmetalverses
19. Национален светоглед
20. Блог „Аристокрация БГ”
21. Относно царските имоти
22. Велики учени за вярата си в Бога
23. Погубените 1945. "Народният съд" - непубликувани фотографии на Т.Славчев
24. Декомунизация
25. Владетелски двор на Третото Българско царство
26. alexanderherzdorf
27. Славимир Генчев
28. tvmreja